Prepojenie kreatívneho a technologického priemyslu v praxi – slovenský unikát SHARVAN bike

Prepojenie kreatívneho a technologického priemyslu v praxi – slovenský unikát SHARVAN bike

Cieľom projektu COCO4CCI je prepájanie kultúrneho a kreatívneho priemyslu s technologicky orientovanými spoločnosťami a vytváranie menej tradičných foriem spolupráce. Jedným z úspešných príkladov takéhoto prepojenia je aj SHARVAN bike – unikátny slovenský prototyp rastúceho bicykla. V rámci zbierania úspešných príkladov spojenia kreatívneho a technologického priemyslu pre projekt COCO4CCI, prinášame na nasledujúcich riadkoch rozhovor s autorom SHARVAN bike-u – pánom Dušan Manduľákom:

 

  • 1. Prešovská nástrojáreň s.r.o, ktorá je súčasťou LPH Group sa už 30 rokov venuje výrobe komponentov pre technologický a automobilový priemysel, čo Vás viedlo k nápadu vyrábať bicykel?

Práve 30 rokov výroby komponentov, a nie vlastného finálneho výrobku, nás už niekoľko rokov motivuje k hľadaniu nápadov na produkty, ktoré by sme na základe nášho dlhoročného know-how vedeli vyrábať takmer úplne celé, v rámci spoločností našej skupiny LPH a súčasne sú na trhu unikátne. Nápad s bicyklom prišiel vtedy, keď som na trhu hľadal skladací bicykel pre syna predškoláka a nenašiel som ho 😊 Uvedomil som si, že so skúsenosťami z výroby napríklad pre segment automotive ho dokážeme vyrobiť sami a to v špičkovom dizajne a kvalite.

 

  • SHARVAN bike je prvý bicykel svojho druhu, v čom je jedinečný?

SHARVAN je jedinečný svojimi niekoľkými inováciami – vie sa aj veľkosťou rámu prispôsobiť užívateľovi, to znamená, že na ňom môže komfortne jazdiť aj dieťa s výškou 120 cm, aj dospelý človek až do výšky 200 cm. Za niekoľko minút dokážete zmeniť jeho výzor – farbu rámu, podľa želania užívateľa. Zmenou farby môžete napríklad sledovať módne trendy alebo bicykel prispôsobiť firemným farbám. Je skladací, aký v segmente bicyklov pre deti nenájdete, preto ho ľahko môžete transportovať v aute, či uložiť doma.

Potom sú tu technické „vychytávky“: rám a niektoré komponenty nie sú kovové, ale z kompozitného materiálu s uhlíkovým vláknom, vyrába sa nie zváraním, ale lisovaním do formy, čo je omnoho rýchlejší spôsob výroby; pohon je remeňový, tichý, bezúdržbový; výbava je nadštandardná – brzdy sú hydraulické kotúčové, a bude ponúkaný vo viacerých verziách – 1,3,7 a 11 rýchlostný a pripravujeme i jeho elektrickú verziu.

A ešte jedna unikátnosť: SHARVAN je bicykel, ktorého vývoj, výroba hlavných komponentov a montáž je rýdzo slovenská. Hrdo bude niesť originalitu „Made in Slovakia“.

 

  • SHARVAN bike je unikátny projekt, ktorý môže slúžiť začínajúcim dizajnérom ako úspešný príklad zrealizovanej vízie. Máte nejakú radu, ako dotiahnuť nápad do úspešného konca?

Základom je nájsť medzeru na trhu, kde je perspektívne komerčné využitie. Potom rozvinúť myšlienku v spolupráci s odborníkmi, aby bol nový produkt po každej stránke jedinečný. Je nevyhnutné zmapovať konkurenciu, mnohé produkty sú už vymyslené.

Okrem toho nám do súčasného štádia tvorby nového produktu – keď sme vo fáze prípravy sériovej výroby SHARVANa – veľmi pomohla príslušnosť k skupine LPH, a to vo forme odbornej, technickej či finančnej podpory.

 

  • Téma udržateľnosti je čoraz aktuálnejšia vo všetkých výrobných sférach. Zohľadňujete pri návrhu a  výrobe SHARVAN bike-u aj ekologické aspekty? Používate nejakú špeciálnu technológiu a udržateľné materiály? 

Samozrejme, samotná doprava bicyklom je ekologická, a preto veríme v trhový úspech SHARVANa. Ale budúci zákazníci prihliadajú aj na ekológiu a recykláciu, preto materiály, ktoré používame, sú plne recyklovateľné. Aj technológia výroby produkuje minimum odpadu, a navyše je aj energeticky efektívna. Podľa môjho názoru je ťažké sa presadiť na trhu s novým produktom, ak pritom neprihliadnete na vplyv na životné prostredie.

 

Partneri projektu:

Na úrovni partnerov projekt prepája kreatívne huby a organizácie na podporu podnikania. Pracujú v tandeme, aby sa dopĺňali v zručnostiach a skúsenostiach vo svojej oblasti.

Chamber of Commerce and Industry of Slovenia (SI) – vedúci partner

Regional Development Agency of the Ljubljana Urban Region (SI)

Business Upper Austria (AT)

Creative Region Linz& Upper Austria (AT)

Creative Industry Košice, n.o. (SK)

Slovak Business Agency (SK)

bwcon GmbH DE bwcon PP (DE)

Stuttgart Media University (DE)

CA‘ FOSCARI UNIVERSITY OF VENICE (IT)

Confindustria Veneto (IT)

Northern Chamber of Commerce (PL)

Academy of Arts in Szczecin (PL)

 

Projekt COCO4CCI je realizovaný v rámci programu Interreg Central Europe s podporou Európskej únie prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Viac informácii získate na webovej stránke projektu: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/COCO4CCI.html

Kontakt: mp@sbagency.sk

 

Súvisiace články:

http://www.sbagency.sk/inovacie-inak-kreativny-priemysel-nie-je-len-o-dizajne#.Xhc8m8hKhaT